Устав на Настоятелството на СУ “Гео Милев’' гр. Варна
У С Т А В
НА УЧИЛИЩНОТО НАСТОЯТЕЛСТВО
НА СРЕДНО УЧИЛИЩЕ „ГЕО МИЛЕВ“
ГР. ВАРНА
Глава I
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1. Настоящият устав определя състава, устройството, структурата, функциите и дейността на Сдружение „Настоятелството на СУ”Гео Милев”, наричано по-долу за краткост Настоятелството. Чл.2. /1/ Настоятелството е независимо, доброволно сдружение за подпомагане на учебновъзпитателния процес, стопанското и материалното осигуряване на училището.
/2/ Настоятелството е юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на обществено полезна дейност и организира своята дейност при условията и по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел и в съответствие с разпоредбите на Закона за народната просвета и настоящия устав.
/3/. Настоятелството е създадено за неопределен срок.
Чл.3. Дейността на настоятелство е насочена към обединяване усилията на родителската и друга общественост с тези на държавните и на общинските органи и организации, физически и юридически лица за подпомагане развитието на учебната и възпитателна дейност в СУ”Гео Милев”.
Глава II
НАИМЕНОВАНИЕ И СЕДАЛИЩЕ
Чл.4. Наименованието на Сдружението е: “Настоятелство на Средно училище “Гео Милев”.
Чл.5. Седалището на Настоятелството и адресът на управлението са: гр.Варна,п.к 9020, бул. „Република” N124А, сградата на СУ „Гео Милев“.
Глава ІІІ
ЦЕЛИ, ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ И ЗАДАЧИ
Чл.6. /1/ Предмет на дейност на Настоятелството са – образование, наука, култура, спорт, подпомагане на личностната реализация на учащите се, както и развитието и материалното подпомагане дейността на СУ „Гео Милев“- гр.Варна.
Чл.7. Настоятелството осъществява своите цели и задачи самостоятелно и във взаимодействие с училищното ръководство, родителите и други юридически и физически лица.
Чл.8. /1/ ЦЕЛТА на настоятелството е да обедини усилията на родители, учители, общественици, научни и културни дейци, съпричастни към просветното дело за подпомагане развитието на СУ”Гео Милев”.
/2/ На тази цел са подчинени следните му задачи:
1.Да обсъжда и прави предложения пред съответните органи за перспективното развитие на училището, както и за решаване на текущи проблеми, свързани с дейността му;
2.Да се грижи за осигуряване на допълнителни финансови и материални средства за училището;
3.Да подпомага поддържането на материално-техническата база;
4.Да съдейства за осигуряване на ученическото хранене, осигуряване на транспорт и други битови условия за учениците и учителите от училището;
5.Да осигурява дарителство и спонсорство за развитие на дейностите по общообразователната и професионалната подготовка на учениците;
6.Да насърчава и съдейства за реализиране на инициативите на училището, преподавателите и учениците, насочени към подобряване подготовката на учениците;
7.Да стимулира творчеството на учители и ученици;
8.Да подпомага създаването и реализирането на възпитателно-образователни програми за учениците;
9.Да участва при определяне на свободноизбираемата подготовка, на извънкласните и извън училищни форми на работа с учениците, организирания отдих, туризъм и спорт с учениците и да съдейства за тяхното реализиране;
10.Да подпомага и съдейства за включване на родителите при организирането на свободното време на учениците.
Глава ІV
ЧЛЕНСТВЕНИ ПРАВООТНОШЕНИЯ, СТРУКТУРА И УПРАВЛЕНИЕ
Чл.9. /1/ Съставът на настоятелството включва родители, служители в СУ „Гео Милев“, общественици, научни и културни дейци, представители на бизнеса.
/2/ Членуването в Сдружението на училищно настоятелство /УН/ е доброволно и по право.
Чл.10. /1/ Членове на Настоятелството по право са избрани представители измежду родители на ученици от всеки клас на СУ „Гео Милев“- гр.Варна.
/2/ Изборът на членове по право се извършва по следния начин –
1. родителите на всички ученици от всеки един клас при СУ „Гео Милев“ – гр.Варна, избират по един основен и един резервен представител. Основните представители стават членове по право в Настоятелството и на тях се делегира правото да представляват класа в Общото събрание на настоятелите;
2. Избраният резервен представител на всеки клас има право да замества основния представител, в случай на невъзможност от страна на основния представител да присъства на Общо събрание или да изпълнява задълженията си. В този случай, резервният представител става член по право на Настоятелството за съответното заседание и представлява класа на Общото събрание на настоятелите.
Чл.11. /1/ Член на Сдружението на УН по собствено желание /доброволно/ може да бъде всяко физическо или юридическо лице, което е заявило съгласие с разпоредбите на този устав и целите, които си поставя Настоятелството, и е поискало приемането му с писмена молба до Съвета на настоятелството на същото.
/2/ Молбата се разглежда на заседание на Съвета на настоятелството в 14-дневен срок от постъпването й. Отказът за приемане може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщаването му пред Общото събрание. Решението на Общото събрание е окончателно.
Чл.12. /1/ Членовете на Настоятелството имат право:
1. Да участват в Общото събрание на сдружението;
2. Да бъдат информирани за неговата дейност;
3. Да избират и да бъдат избирани в ръководните органи
/2/ Членовете на Настоятелството са длъжни:
1. Да спазват Устава, решенията на Общото събрание и на Съвета на настоятелите;
2. Да оказват активно съдействие и да дават своя принос за реализиране целите на Настоятелството в съответствие със своите възможности.
Чл.13. /1/ Членственото правоотношение с доброволните членове на настоятелството се прекратява:
1. С едностранно писмено волеизявление до Съвета на настоятелите на сдружението ;
2. Със смърт или поставяне под пълно запрещение на члена;
3. С изключване на члена по решение на Съвета на настоятелите, когато поведението на члена е несъвместимо с устава и целите на Сдружението или когато системно не участва в дейността на Настоятелството – в две или повече дейности, за които е бил поканен;
4. С прекратяване на юридическото лице;
/2/ При прекратяване на членство, резервният представител става член по право, а родителите на съответния клас избират нов резервен член на Настоятелството.
/3/ Членственото правоотношение с членовете на Настоятелството по право, съгласно чл.10, от настоящия устав се прекратява:
1. Автоматично с прекратяване на обучението на ученика в СУ „Гео Милев“ – гр.Варна;
2. С едностранно писмено волеизявление до Съвета на настоятелите на сдружението ;
3. Със смърт или поставяне под пълно запрещение на члена;
4. С изключване на члена по решение на Съвета на настоятелите, когато поведението на члена е несъвместимо с устава и целите на Сдружението или когато системно не участва в дейността на Настоятелството – в две или повече дейности, за които е бил поканен;
5. С прекратяване на юридическото лице;
/4/ При настъпване на условието, посочено в чл.13, ал.2, т.1 членовете по право се заличават от списъка на членовете на Настоятелството. Те имат право да заявяват желанието си за доброволно продължаване на членуването си в Настоятелството, при условията и по реда на чл. 11 от настоящия Устав.
Глава V
ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ НА НАСТОЯТЕЛСТВОТО
Чл.14. Органи на настоятелството са:
/1/ Върховен орган на Сдружението е Общо събрание /ОС/ на членовете на училищното настоятелство;
/2/ Управителен орган на Сдружението е Съвет на настоятелите.
Чл.15. /1/ Общото събрание се състои от всички членове на Настоятелството.
/2/ ОС провежда редовни заседания най-малко 2 пъти годишно.
/3/ ОС се свиква с покана, която съдържа дневния ред, дата, час и място на провеждане на събранието. Поканата се огласява чрез поставянето й на видно място в сградата, където се намира адреса на управление на сдружението, не по-късно от една седмица преди датата на събранието.
Поканата може да бъде изпратена и по електронен път, както и чрез сайта на СУ „Гео Милев“ гр.Варна.
/4/ ОС може да се свика на извънредни заседания по решение на Председателя или по искане най-малко на 1/3 от членовете му.
/5/ ОС се счита за редовно, ако на него са присъствали най-малко половината от всички членове. При липса на кворум, събранието се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и може да се проведе, независимо от броя на присъстващите. Гласуването е явно.
/6/ Решенията се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите членове. Решенията за изменение на устава, за прекратяване на сдружението или сливането му с друго, се вземат с мнозинството от 2/3 от присъстващите.
/7/ Член на общото събрание няма право на глас при решаването на въпроси, отнасящи се:
1. до него, неговия съпруг(а) или роднини по права линия - без ограничения, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително;
2. юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения.
/8/ Едно лице може да представлява не повече от трима членове на общото събрание въз основа на писмено пълномощно.
Чл.16. Решенията на Общото събрание са задължителни за всички негови членове и влизат в сила от датата на гласуването им.
Чл.17. ОС има следните правомощия:
1. приема, изменя и допълва устава;
2. приема други вътрешни актове;
3. избира и освобождава членовете на Съвета на настоятелите и неговия Председател;
4. взема решения за участие в други организации;
5. взема решения за преобразуване или прекратяване на Сдружението;
6. приема основните насоки за дейността на Настоятелството;
7. приема отчета за дейност на Настоятелството;
8. отменя решения на другите органи на настоятелството, които противоречат на закона, устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността му;
9. взема решения по други въпроси, предвидени в устава.
Чл.18. Директорът на СУ „Гео Милев“- гр.Варна, предлага представител на училището, който се одобрява от Съвета на настоятелите и който става член на настоятелството и участва като член в Съвета на настоятелите. Той води протоколите от заседанията на Съвета на настоятелите и Общото събрание.
Чл.19./1/ За всяко заседание на Общото събрание се води протокол, който се подписва от председателстващия събранието и лицето, изготвило протокола.
/2/.Протоколът, с материалите по свикването и провеждането на Общото събрание, се съхранява в училището.
Чл.20. Съветът на настоятелите /СН/ се състои от нечетен брой членове, не по-малко от 5 /петима/ в следния състав: Председател, касиер, секретар и не по-малко от двама други членове и се избира за срок от 4 /четири/ години.
Чл.21. Съветът на настоятелите:
1. Организира и ръководи работата на Сдружението и изпълнява всички функции, които не са от изключителна компетентност на ОС, организира дейността на Сдружението, в съответствие с устава и решенията на ОС;
2. Взема оперативни решения за управление на паричните и материални фондове, набрани от УН под формата на спонсорство, дарения, помощи и др.;
3. Приема нови членове на УН по тяхна писмена молба;
4. Приема решения за набиране и изразходване на финансови средства;
5. Подготвя и внася в ОС проекта за бюджет;
6. Взема други решения от съществено значение за дейността на сдружението;
7. Може да делегира свои права на лице от неговия състав.
Чл.22. Решенията на СН се вземат с обикновено мнозинство от неговите членове.
Чл.23. Членовете на Съвета на настоятелите и неговия Председател се избират от Общото събрание за срок от 4 /четири/ години без ограничения в мандатите. До избирането на нов Съвет на настоятелите, старият продължава да изпълнява своите функции.
Чл.24. Всеки от членовете на СН може да бъде освободен:
1. по собствено желание, след едномесечно предизвестие, когато е в невъзможност да изпълнява задълженията си;
2. при неизпълнение на възложените му от настоящия Устав задължения.
Чл.25.Освобождаването на член на Съвета на настоятелите става с писмена молба до председателя, която се гласува с обикновено мнозинство от Съвета на настоятелите в двуседмичен срок от подаването й. На мястото на освободения член на Съвета на настоятелите Общото събрание избира нов.
Чл.26./1/.Съветът на настоятелите се свиква от Председателя най-малко веднъж на три месеца чрез покана до всички членове, включваща датата, мястото, часът и дневният ред на заседанието. Покана трябва да бъде изпратена най-малко 7 дни преди датата на провеждане по електронен път и се счита за получено веднага.
/2/.Председателят на Съвета на настоятелите свиква заседанията и ги ръководи.
/3/. По искане на 1/3 от членовете на СН може да се свика извънредно заседание.
Чл.27. Всеки заинтересуван член на настоятелството може да оспори пред общото събрание решение на СН, което е взето в противоречие със Закона, този Устав или предходно решение на общото събрание. Това следва да бъде направено в едномесечен срок от узнаването, но не по-късно от една година от датата на вземане на решението.
Чл.28. Председателят на Съвета на настоятелите се избира от Общото събрание измежду членовете на Съвета на настоятелите за срок от 4 /четири/ години.
Чл.29.Председателят на Съвета на настоятелите:
1. Свиква и ръководи заседанията на Общото събрание; 2. Свиква и ръководи заседанията на Съвета на настоятелите.
3. Представлява Съвета на настоятелите пред държавни и обществени органи, организации и пред други юридически и физически лица;
4. Участва в работата на Педагогическия съвет и има право да внася за обсъждане материали. Чл.30.При отсъствие на Председателя, заседанията на Съвета на настоятелите се ръководят от посочен от Председателя, заместник.
Чл.31. Правомощията на председателя се прекратяват по решение на Общото събрание.
Глава VI
ИМУЩЕСТВО И ФИНАНСИ НА УЧИЛИЩНОТО НАСТОЯТЕЛСТВО
Чл.32. Имуществото на настоятелството се състои от пари, имоти, ценни книжа, права върху интелектуална собственост и др.
Чл.33. За постигане на своите цели настоятелството набира средства от:
1. доброволни дарения от физически и юридически лица и обществени организации, спонсорство и други;
2. приходи от собствена дейност, свързана с нейните цели;
3. доброволни вноски от членове на настоятелството.
Чл.34. Средствата на настоятелството се разходват за реализиране на неговите цели и задачи.
Чл.35. /1/Настоятелството открива своя банкова сметка. /2/Всички финанси се управляват и водят на отчет от Съвета на настоятелите.
Глава VII
ПРЕКРАТЯВАНЕ И ЛИКВИДАЦИЯ НА НАСТОЯТЕЛСТВОТО
Чл.36. /1/ Сдружението се прекратява с решение на Общото събрание.
/2/ Решението за прекратяване на Сдружението се взема с мнозинство от 2/3 от присъстващите. Чл.37. Сдружението се прекратява и с решение на компетентния съд, ако:
1. Не е учредено по законния ред;
2. Дейността на Настоятелството противоречи на Закона и на този Устав;
3. Сдружението е обявено в несъстоятелност.
Чл.38. Имуществото след ликвидацията на Сдружението се предоставя на СУ „Гео Милев“ – гр.Варна.
Чл. 39. Настоящият Устав влиза в сила от момента на приемането му от ОС на членовете на Сдружението.
Уставът на УН е създаден на основание ЗЮЛНЦ и за всички неуредени в него въпроси се прилага българското законодателство.
Решението за приемане на нов Устав на Сдружение „Настоятелството на СУ”Гео Милев“ и утвърждаването му се взе на Общо събрание, състояло се на 26.03.2025г.