Арт терапия и музикотерапия – техники за пряка работа с учениците
04.04.2022 | Новини

В съвременното общество родителите искат да дадат на децата си повече знания. Но прекомерното интелектуално развитие е свързано с голяма тежест за децата и е една от причините за влошаване на физическото и психическото им здраве. В резултат на това съвременните ученици могат да четат, пишат, смятат, но са по-малко склонни да се възхищават и да бъдат изненадани, да съпреживяват. И тук на помощ идва методът арт терапия.
В хода на обучението учителите се запознаха с различните видове арт терапия за деца и юноши: изотерапия, цветотерапия, куклена терапия, танцова терапия и др.
Във втората част на срещата ст. учител Ани Костова представи невероятно силното влияние на музиката върху човека и значението на музикотерапията. Тя помага за подобряване на представянето на растящия човек, облекчава стреса и развива креативността. Подчерта се, че в училище най-често се използват упражнения с пляскане и потупване в ритъма на музиката, слушане на музика и свирене на различни инструменти, танц. Обърна се внимание, че музикотерапията ориентира учителя и учениците към взаимно сътрудничество и интегриране на различни видове дейности. Тя е и ефективна терапия, която помага за укрепване на физическото и психично здраве на ученика.
В практическата част на обучението учителите анализираха значението на някои от 21 терапевтични техники за справяне с неприятни състояния: „Уморен си – рисувай цветя“, „Сърдит и ядосан си – рисувай линии“, „ Боли те – лепи, апликирай“, „ Скучно ти е – вземи лист хартия и го напълни с цветя“, „ Печално ти е – рисувай дъга, „ При чувство на безпокойство – сгъвай оригами“ и др.
Срещата завърши със забавна арт терапия „Пощенска картичка“ и „Какво има в сърцето ти?“.
Всички учители се убедиха, че творческата дейност, прилагана в хода на обучението в трите образователни степени в училище има положителен ефект върху учениците. Тя дава възможност за създаване на емоционална устойчивост, развива чувство за достойнство и равноправие, реализира успешно общуване.
Подготвил:
Снежанка Пометкова
Координатор на клуб "Активно учителство"



